مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

به طور کلی به کلیه معاینات و ویزیت های به خصوصی که در طول دوران بارداری انجام می شود و مادر تحت مراقبت قرار می گیرد ، مراقبت های دوران بارداری اطلاق می شود که بسیار حائز اهمیت بوده و به کنترل وضعیت مادر و جنین می پردازد. در واقع در طول این نه ماه به صورت مرتب رشد جنین مورد بررسی قرار گرفته و در صورت بروز مشکل نسبت به رفع آن اقدام می شود. همچنین با انجام آزمایشات و آگاهی دادن به مادر در رابطه با انجام دادن یا ندادن یک سری اقدامات از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری می شود.

این مراقبت ها معمولا به محض باردار شدن فرد شروع می شود اما بهتر است از زمانی که فرد قصد بارداری را دارد تحت مراقبت های پزشک متخصص قرار بگیرد که به این اقدامات مراقبت های پیش از بارداری گفته می شود.

ویزیت های بارداری

تعداد ویزیت های مور نیاز در دوران بارداری به شرایط بدنی مادر و ریسک حاملگی ایشان بستگی دارد. اما معمولا ویزیت های بارداری برای بانوانی که در سن 18 تا 35 سال قصد باردار شدن را دارند به صورت زیر خواهد بود :

 • 4 تا 6 هفته یک بار در 8 ماه اول بارداری
 • 2 تا 3 هفته یک بار در هفته های 32 تا 37 بارداری
 • هفته ای یک بار از هفته 37 بارداری تا زمان زایمان

لازم به ذکر است بسته به میزان ریسک بارداری این زمان ها می تواند متغیر باشد و به نظر پزشک معالج بستگی دارد.

مراقبت های دوران بارداری

اولین جلسه ویزیت مراقبت بارداری

به طور معمول اولین جلسه ، طولانی ترین جلسه بوده که طی آن پزشک سوابق پزشکی خود ، همسر و خانواده نزدیکتان را مورد بررسی قرار می دهد. سپس با معاینه بدنی و بررسی آزمایشات خون و ادرار چکاپ کلی انجام داده تا از سلامت مادر مطمئن گردد. معایناتی که در جلسه اول انجام می شود شامل اندازه گیری قد ، وزن ، فشار خون ، تعداد نفس ها و نبض ، معاینه سینه ها ، معاینه لگن ، تست پاپ اسمیر ، آزمایشات بیماری های آمیزشی ( در صورت نیاز ) ، غربالگری دیابت ، کم خونی ، هپاتیت ب و سرخجه می شود.

در این جلسه پزشک مادر را در جریان رژیم غذایی و ویتامین های مورد نیاز مادر و همچنین سبک زندگی درست قرار می دهد. به عنوان مثال اسید فولیک مهم ترین ویتامینی است که مادر باید در دوران بارداری مصرف کند. البته مصرف این ویتامین از پیش از باردار شدن نیز توصیه می شود.

جلسات بعدی ویزیت مراقبت های بارداری

در جلسات بعدی پزشک به بررسی وضعیت سلامت مادر و جنین و میزان پیشرفت بارداری می پردازد. اقداماتی که در جلسات بعدی انجام می شود عبارتند از :

 1. آزمایش ادرار
 2. بررسی ورم بارداری
 3. اندازه گیری رشد شکم
 4. بررسی وزن و فشار خون
 5. گوش دادن به ضربان قلب جنین
 6. بروزرسانی تاریخچه پزشکی شما
 7. بررسی شکم برای تعیین وضعیت جنین
 8. در صورت لزوم نوشتن آزمایش ژنتیک

پاسخ

3 × یک =

Call Now Buttonتماس با دکتر