سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال ، از طریق واژن و ناحیه لگن انجام شده و در طی آن اندام های زنانه هم چون رحم و غیره مورد بررسی قرار می گیرند ؛ سونوگرافي واژينال آزمایشی ایمن ، ساده و دقیق بوده و غیرتهاجمی می باشد.

سونوگرافی واژینال چیست ؟

سونوگرافي واژينال با سونوگرافی شکمی متفاوت است ، به نحوی که به کمک سونوگرافي واژينال می توان از طریق واژن ، اندام های داخلی را مشاهده نمود.

به طور کلی از طریق سونوگرافی واژینال می توان به بررسی اندام تناسلی و لگن خانم ها پرداخت.

سونوگرافي واژينال امکان تشخیص هر گونه اختلال و ناهنجاری در نواحی مختلفی از قبیل لوله های رحمی ( لوله های فالوپ ) ، دهانه رحم ، رحم و غشای آن ، تخمدان ها ، حفره لگن و مثانه را محقق می نماید.

سونوگرافی واژینال

متخصص زنان در چه مواردی انجام سونوگرافی واژینال را درخواست می کند ؟

در صورت وجود علائم ذیل ، انجام سونوگرافی واژینال توصیه می شود :

  • کیست تخمدان
  • درد در ناحیه لگن
  • خونریزی غیرطبیعی
  • تومورهای عضلانی رحم ( فیبروئیدها )
  • ضخیم شدن غشای داخلی رحم ( پولیپ رحم )
  • ناباروری

اقدامات لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال :

قبل از انجام سونوگرافی واژینال نیاز به اقدامات و آمادگی خاصی نیست و تنها نکته ضروری ، خالی بودن مثانه قبل از سونوگرافی می باشد. بعلاوه این که خانم ها باید توجه داشته باشند که در صورت استفاده از تامپون ( پدهای بهداشتی ) حتما باید قبل از سونوگرافی آن را از واژن خود خارج نمایند.

لازم به ذکر است که عادت ماهیانه ، نه تنها مانع انجام این سونوگرافی نمی شود ؛ بلکه به نوعی یک فرصت مناسب جهت بررسی اختلالات زنانه و زایمان نیز محسوب می گردد.

نحوه انجام  سونوگرافی واژینال :

خانم ها قبل از انجام سونوگرافي واژينال می بایست مثانه خود را از ادرار تخلیه نمایند و لباس مخصوص سونوگرافی را بپوشند.

پس از آن باید بر روی صندلی مخصوص سونوگرافی دراز بکشند و پاهای خود را خم نمایند تا به این ترتیب امکان وارد کردن دستگاه مبدل به داخل واژن برای پزشک متخصص فراهم گردد.توجه داشته داشته باشید که دستگاه مبدل به شکلی است که می تواند به سهولت داخل واژن قرار گیرد.

لازم به ذکر است که بر روی این دستگاه ، یک لایه محافظ و نیز نوعی ژل روان ساز گرم قرار دارد ؛ از اینرو ورود آن به واژن به راحتی امکان پذیر می باشد. نهایتا پس از ورود دستگاه مبدل به واژن ، از داخل واژن و لگن تصاویری گرفته شده و بر روی مانیتور منعکس می گردد.

به طور کلی سونوگرافی واژینال غالبا بین 15 الی 30 دقیقه به طول می انجامد.

سونوگرافی واژینال

آیا سونوگرافی واژینال عوارض دارد ؟

خیر ، این سونوگرافی هیچ گونه عوارضی در پی ندارد و گزارشی در این مورد به ثبت نرسیده است.

از آن جا که در این سونوگرافی به منظور تهیه تصاویر از امواج صوتی استفاده می شود و فاقد هر گونه پرتویی می باشد ؛ خطری به دنبال نداشته و افراد می توانند پس از انجام آن ، فعالیت های سابق خود را انجام دهند.

در چه مواردی نباید سونوگرافی واژینال انجام گیرد ؟

در مواردی که کیسه آب پاره شده ولی هنوز درد زایمان وجود ندارد ، نباید سونوگرافی واژینال انجام شود ؛ چرا که ممکن است جنین ، عفونی گردد.

همچنین در صورتی که فرد باردار بوده و دچار افتادگی جفت است یا با خونریزی واژینال مواجه است ، انجام سونوگرافی واژینال منجر به تشدید خونریزی می گردد ، لذا توصیه می شود در چنین مواردی سونوگرافي واژينال انجام نگیرد.

پاسخ

18 − سه =

Call Now Buttonتماس با دکتر