سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی به مجموعه ای از آنالیزهای آزمایشگاهی گفته می شود که با اهداف مختلفی اعم از بررسی سلامت جنین ، تعیین بارداری های پر خطر و کم خطر ، تعیین جنسیت جنین و غیره توسط متخصص زنان تجویز می شود.

یکی از عمده ترین نگرانی های مادران در دوران بارداری ، مسئله سونوگرافی حاملگی می باشد و غالبا با سوالات ذیل روبرو هستند.

اینکه چه زمانی و چند مرتبه باید سونوگرافی انجام دهند ؟

آیا انجام سونوگرافی برای جنین ایجاد خطر می کند ؟

آیا به کمک سونوگرافی می توان بیماری جنین را تشخیص داد ؟

به کمک سونوگرافی ، چه نوع بیماری هایی قابل تشخیص می باشند ؟

در مقاله پیش رو قصد داریم شما را با سونوگرافی پره ناتال که در حقیقت ، نوعی تست تشخیصی در دوران حاملگی می باشد آشنا نماییم.

سونوگرافی حاملگی

این سونوگرافی غیر تهاجمی و ایمن بوده و به منظور تهیه تصاویر مناسب از بدن ، رحم ، جفت و دیگر اندام های لگن ؛ از امواج صوتی استفاده می نماید.

پزشک زنان به کمک این تست می تواند از فرآیند بارداری و نیز سلامت جنین در طی دوران بارداری مطلع گردد.

نحوه انجام سونوگرافی حاملگی

جهت انجام سونوگرافی حاملگی از طریق رحم مادر ، امواج فراصوت به بدن جنین راه یافته و پس از آن به وسیله کامپیوتر ، کدسازی صورت می گیرد تا این امواج را در قالب تصاویر ویدیویی تبدیل نماید. این تصاویر ؛ بیانگر وضعیت قرارگیری ، شکل و همچنین حرکات جنین می باشند.

لازم به ذکر است که در دستگاهی مشابه دستگاه داپلر به منظور شنیدن صدای قلب جنین ، از امواج فراصوت استفاده می شود.

اولین سونوگرافی حاملگی

در هفته ششم الی دهم بارداری ، سونوگرافی اولیه انجام شود. این سونوگرافی یا در مطب خود پزشک یا در مرکز رادیولوژی انجام می گیرد.

نتیجه سونوگرافی اولیه ، مبیّن زمان و سن بارداری می باشد. البته شایان ذکر است که این سونوگرافی ممکن است تا اواسط دوره حاملگی ؛ یعنی بین هفته شانزدهم و بیستم بارداری ، جهت تشخیص جنسیت جنین انجام شود.

خانم های باردار می توانند از طریق انجام تست های ژنتیک اعم از آمینوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی ؛ در رابطه با سلامت جنین خود اطلاعاتی به دست آورند.

قاعدتا در صورتی که خانم بارداری به فشار خون ، دیابت بارداری یا دیگر عوارض بارداری دچار باشد ؛ به تعداد سونوگرافی های بیشتری نیاز خواهد داشت.

سونوگرافی حاملگی

دلایل انجام سونوگرافی حاملگی

در طول دوران بارداری ممکن است به دلایل مختلفی ، متخصص زنان ؛ انجام سونوگرافی حاملگی را درخواست نماید.

در برخی موارد ممکن است پزشک متخصص ، به دلیل وجود مشکلی که در نتیجه آزمایش خون مشاهده شده یا به خاطر اختلالی که طی سونوگرافی قبلی تشخیص داده شده ؛ انجام سونوگرافی های بیشتری را توصیه نماید.

در مواردی دیگر نظیر تعیین جنسیت جنین یا تولید تصویر از جنین برای ارائه به والدین ؛ نیز می تواند به دلایل غیر پزشکی ، سونوگرافی حاملگی تجویز شود.

به طور کلی با وجود این که تکنولوژی سونوگرافی هیچ گونه خطری برای  مادر و جنین ایجاد نمی کند ؛ در صورت عدم وجود مشکلات پزشکی ، پزشکان متخصص انجام سونوگرافی های متعدد را توصیه نمی کنند.

پاسخ

شانزده − هفت =

Call Now Buttonتماس با دکتر